Search
  • Vlada Dapkos

Kas yra valgymo sutrikimai? Kaip sužinoti, ar aš turiu problemų su mityba?

Updated: Feb 12, 2020

Užbėgdama už akių noriu informuoti, kad nesu daktarė ir/ar legitimuota mitybos specialistė, todėl visi mano patarimai yra rekomendacinio pobūdžio. Jeigu įtariate, kad kenčiate nuo rimtų mitybos sutrikimų, tokių kaip anoreksija ir bulimija, rekomenduoju kreiptis į valgymo sutrikimų ekspertus Valgymo Sutrikimų Centre Vilniuje arba pradžiai į savo šeimos daktarą.

Taip, pradedu rimtai, nes jaučiu didelę atsakomybę už savo žodžius ir tipsus.

Tai kaip žinot, ar turit problemų su mityba? Realiai, jeigu jau užduodat sau klausimą, ar viskas su mano mityba yra tvarkoj, tai yra didelė tikimybė, kad tvarkoj nėra, nes Jūsų pasąmonė jau Jums kužda, kad kažkas lyg gali būti netvarkoj. Čia išvardinsiu šiek tiek simptomatikos - simptomų, kurie gali padėti identifikuoti problemą:

1. Nuolat persivalgote.

2. atvirkštinis variantas - valgote nepakankamai, vaikštot alkana

3. jaučiate nuolatinį kaltės jausmą valgant ir apskritai daugmaž aplink viską, kas susiję su maistu. Tai yra, atsiranda liguistas patologinis elgesys ir mąstymas, gali atsirasti įvairios fobijos ir baimės, pvz., baimė valgyti viešai. Dažnai nepakankamai valgančios moterys jaučia, kad nenusipelno to maisto, ir to valgymo malonumo. Taip pat gali save forsuoti dideliam fiziniam krūviui arba kitiems darbams (turi maisto nusiplenyti, užsidirbti)

Baimę valgyti viešai aš turėjau. Mąstymas šiuo atveju toksai kad 'taigi aš fucking stora, tai gėda dar valgyt. Nes aš stora, man negalima.' Nes man tai būdąvo gėda ir iš manęs juokdavosi. Besijuokantieji juk nežino, kad tai galbūt pirmas mealas per dieną, jie mato tik tavo storą kūną ir ta bandelę rankoj. Tiesą sakant, aš turėjau tokią patologinę baimę valgyti viešose erdvėse, kad ir net susitvarkiusi mitybą ir sulieknėjusi aš gal gerus metus valgydavau jausdama didelį diskomfortą. Labai dažnai žmonės su valgymo sutrikimais vengia valgyti socialinėse situacijose - anoreksikai, nes jie iš esmės niekad nevalgo, bulimikai - nes ką tik persivalgė etc. Kitaip sakat, tų žmonių praktiškai neįmanoma pamatyti valgant kartu su kitais žmonėm.

4. anstvoris ir arba per didelis KMI, didelės kūno apimtys (ypatingai liemens srityje)

5. atvirkščiai - per mažas svoris

6. kai valgote, paleidžiate kontrolę, negalite sustoti, patenkate į tarsi afekto būseną, kurioje sunkiai valdote savo impulsus (arba jų nevaldote). vienintelis likęs nori - šlamšti, kišti į save maistą.

7. didžiąją dienos dalį praleidžiate planuojant, kur ir kaip ir ką valgysite, svajojant bei galbūt skaičiuojant kalorijas būsimo maisto etc. Kitaip sakant, jeigu maistas nuolat yra Jūsų galvoje (bet turiu omeny nuolat, o ne kad kartais pasvajojat apie šokoladą) tai irgi yra ženklas, kad kažkas yra netvarkoj.

8. persivalgius atsiranda kompensacinis elgesys. Šis simptomas labai svarbus identifikuojant bulimiją. Nebūtinai kompensacinis elgesys reiškia vėmimą. Tai gali būti super intesyvios treniruotės po persivalgymų, tai gali būti laisvinamųjų maistų vartojimas, badavimas, dietos etc. kitaip sakant, bet koks elgesys kuris fiziškai ir psichiškai kompensuoja Jūsų persivalgymo priepuolį.

9. sergant bulimija, maistas labai dažnai išvemiamas. Beje, klaidingai manoma, kad išvėmus pašalinamas visas suvalgytas maistas. Realybė yra tokia (ir mane čia backina up Dr. Ieva Gaulė, su kuria dar pakalbėsim ir kurią minėsiu ir vėliau), kad išvemiama maždaug tik 50% suvartoto maisto, nes maistas imamas virškinti vos jam patekus į burną (jau nekalbant apie virškinimo traktą). Taigi kas dažniausiai vyksta vėmimo metu, yra tai, kad pašalinama tas 50% likučių, o suvartotos kalorijos lieka, o visi nemalonūs vėmimo reiškinia taip pat išlieka (nemalonus kvapas, rūgštis graužianti dantis, refliukso problemos - apie vėmimą, kad ir kaip nemaloniai tai skambėtų, rašysiu šiek tiek plačiau ir atskirai).

10. kitas simptomas - patologinis susikoncentravimas aplink svorį. Patologiškai bijoma jo priaugti ir yra nuolatinis jo fiksavimas, greičiausiai kasdien arba net keliskart per dieną


11. labai dažnai (ypač prie lengvesnių mitybos problemų) - užslėpta priklausomybė cukrui. Netvarkant šitos problemos, gręsia progresas į rimtesnes valgymo problemas.


antriniai požymiai (fizinė problematikos išraiška)

1. sutrikę elektrolitai (būtinosios medžiagos kraujyje, dėl badavimo ir nepakankamų maistinių medžiagų )

2. mažakraujystė, paslėpta mažakraujystė

3. širdies permušimai, arba ritmo sutrikimai (prie rimtesnių atvejų labai nusibadavus, jo, aš ten irgi buvau, alaus midaus negėriau)

4. balta peršviečiama oda, pabalimas, šaltis, šaltkrėtis, galūnių šaltumas, žemas spaudimas

prie persivalgymų (arba dar blogiau, prie badavimų IR persivalgymų) kūnas išsvis išprotėja, vieną minutę gali kalti tachikardija, nes po maisto kūnui reikia sudoroti tūkstančius kalorijų, širdis varinėja kraują padidintu tempu, kyla spaudimas, o poto nusibadaujat ir vėl krenta. Žodžiu, galima prisižaisti iki labai rimtų reikalų, kur jau chalatuoti dėdės prijungia mergaites prijungia prie lašelinių. Arba neprijungia, čia vadinasi kapanokis pats (which is fine, bet iš asmeninės patirties sakau, kad atstatyti mažakraujystę ir/arba elektrolitų disbalansą reikalinga labai daug laiko, ištisų mėnesių, kartais net metų.

5. amenorėja - mėnesinių dingimas. Šis susirigimas labiau paplitęs sergant klinikine anoreksija, tačiau gali pasitaikyti ir normalaus svorio merginoms, kada kūnas patiria labai didelį stresą (pvz kai aš save šiek tiek kankinau badu ir vaizdavau veganę - apie šitą bus atskirai) tai man totaliai pradingo menstruacijos, kas yra kindda handy, bet tuo pačiu tai trimituoja, kad su Jūsų kūnu vyksta negeri reikalai, nes siaip jau sveikame kūne menstruacijos turi vykti (dabar neisime į diskusiją, ar šitam laikmety mums jos apksritai reikalingos (beje, savaime suprantama, prie mėnesinių dingimo reikalinga atmesti galimą nėštumą, kas taip pat yra mėnesinių dingimo prežastis)

Tvarkoj, simptomatiką šiek tiek apžvelgėm, važiuosim netrukus toliau.


15 views0 comments