Search
  • Vlada Dapkos

Darbas Iš Namų, Pros and Cons, My Take

Updated: Jan 8

Kol Jūs ten sėdite Lietuvoje karantine, man kilo noras pasidalinti savo patirtim dirbant iš namų. Aš kažkuria prasme karantino sąlygomis gyvenu ir dirbu jau gal dešimt metų (su kelių metų pertrauka). Esu freelancerė, tai yra laisvai samdoma ir tai reiškia, kad mano "žaidimų aikštelė" yra ligoninės, poliklinikos ir įvairūs priimamieji, priklausomai nuo užduoties, arba pačioje Švedijoje, kur gyvenu, arba Europoje (pastaruoju metu buvo daug darbų su Baltijos šalimis). Bet tai tik ta dalis, kur jau važiuoji meetint visokių KOLų (Key Opinion Leaders, nuomonės formuotojų. Mano profesinėje kalboje taip vadinami daktarai ir seselės, kurie priima sprendimus). O visas pasiruošimas field darbui (darbui "laukuose". išeinam į lauką ir ravim daržus), skambučiai, planavimas, strategavimas ir tt. atliekami mano namuose (tai yra, jeigu aš juose galiu ten išsėdėt) arba kavinėse, bibliotekose, bevažiuojant metro, lėktuvuose, labai daug - oro uostuose, traukiniuose ir tt. Tarp pačių nepopuliariausų pozicijų kurią kada nors esu užėmusi įvardinčiau taxi pakeliui į meetą, o taip pat kai vėluoja lėktuvas ir visos vietos užimtos sėdėt, o nuo gateų negali nueit, nes gal keisis gate'ai arba skrydžio laikas ir intake'ini kokią tais pusiau kabėjimo poziciją prie barinio stalo su šešiolikos narių klykiančia šeimyna iš Peru keturiolika kurie iš jų yra mažamečiai vaikai.


Taigi, apie namų dalį.

Darbo iš namų pliusai:

1. Niekur nereik važiuot. Atsikeliat ir dirbat. Arba nemiegat ir dirbat. Arba žiūrit serialą ir dirbat. Tai yra, beprotiškas lankstumas. Tereikia tik laptopo, rozetės ir telefono.


2. Simultaneously galima nudirbt daug darbų. Na, čia jei mokat multitaskint. Galima skalbt (nu ta prasme, užmest skalbenkę su rūbais), galima plaut indus (užkurt indaplovę), galima net maistą gamint tuo pačiu metu, taigi taupomas laikas.3. Galit rengtis, kaip norit. Atsimenu savo pirmą Skype meetą su savo pagrindiniais užsakovais. Jie tuomet mane dar tik atsirinkinėjo darbui Švedijoje ir mes turėjome interviu per Skaipą. Tuo metu nebuvau pratusi dirbti per atstumą, todėl apsirengiau kaip į tikrą darbo meetą - na, žinote, kostiumėlis, make up. Kai prisijungiau prie Skype, iškart buvau informuota, kad kameros nebus jungiamos, nes mano užsakovai actually niekada nejungia kamerų (pradėjus dirbti supratau kodėl - paprastai suburiami visi freelanceriai Skandinavijoj, pusė jų kalba iš kavinių ir mašinų, dar bent pas pusę girdi verkiančius vaikus ar lojančius šunis, tempai dideli, susitikimų daug, neprisipuoši čia kiekvienam paraportavimui). Tada tik pasijuokėm, kad sėdžiu su ofisiniais rūbais ant sofos namie.


Apranga lemia patogumą, tačiau vėlgi, yra rizika išlept. Pvz., man dažnai net baisu, kai įprantu su treningais slankiot. Bet poto išskrendi į fieldą, pasivaikštai savaitę kai žmogus ir vėl gerai jauties.

Tai daugmaž tiek pliusų. Dabar pereikim prie minusų.1. Jeigu esate tokios asmenybės, kad jus reikia pušint arba kad Jums kas mojuotų su bizūnu, kad dirbtumėt, tai toks darbas tikrai ne Jums. Darbas iš namų yra savidisciplina, arba Jūs galite tai, arba ne. Reikia būt ganėtinai kieto charakterio, nes pagundų ir distractions daug. Čia kaip su sportu - ne visada nori ir malonu, bet sukandi dantis ir darai, nes žinai, kad nieks už tave nepadarys.

2. Social distancing - mūsų dabar taip girdima frazė. Tai čia šiek tiek ne karantinine prasme, o iš esmės, tu esi atskirtas, vienas, kolegų nėra. Jeigu reikia patarimo ar pasitart, tai nėra tokio dalyko. Reiškia, reikia turėt pakankamai gerai išlavintą savybę priiminėt sprendimus ir nebūti linkusiam į depresiją iš serijos "štai aš ir vėl sėdžiu viena ir visiškai vieniša".


3. Jeigu namuose yra mažų vaikų, dirbt susikaupus bus be šansų. Kai mano sūnus buvo mažas ir sėdėdavo namie su aukle, aš turėdavau išvažiuoti, nes arba aš girdėdavau garsus, kurie man trukdydavo susikaupti, arba pati bijodavau triukšmauti ir atlikinėti skambučius, kai pvz sūnus miegodavo pietų miego ir panašiai. Kitas dalykas, kad man visada būdavo sunku - ir iki šiol taip pat - tarsi atsijungti nuo mamos rolės. Tu visada nuolat eini kažką pračekinti, rūpiniesi, ir tt.


4. Būti namuose yra ganėtinai užknisantis užsiėmimas. Esu tikra, kad dabar mane daug kas suprantate. I mean, tai mes ir taip viską darom namie - valgom, ilsimės, gaminam valgyt, būnam su vaikais. Tai įsivaizduojat, dar ir dirbt. Jeigu neskraidau ir nekeliauju su susitikimais, man stogas pavažiuoja maždaug po lygiai dviejų savaičių. Pvz aš šitas eilutes rašau kavinėj, nes nuo ryto pajutau, kad ne, negaliu. be šansų. Privalau pakeisti aplinką ir matyti kažką kitą, o ne savo namų sienas. Nereikėtų pasiekti stadijos, kai jau norisi galvą į sieną trankyt (joa, buvau. dabar jau išmokau filtruoti įspėjamuosius signalus ir laiku pasitraukti).


Tai pakolei kas tiek sugalvojau. Ar Jūs su manim sutinkat? O gal kažką pridėt norėtumėt?


Have a good one folks. Linkesiai is saulėto bet vėsaus Stockholmo.

33 views0 comments