Search
  • Vlada Dapkos

Bananų Duona su Šafranu ir Datulėm, Be Glitimo ir Rafinuoto Cukraus

Updated: Jan 8

Turėčiau paminėti, kad ši bananų duona taipogi yra be laktozės ir žemo angliavandenių kiekio.

Sveika bananų duona yra greitai paruošiamas sveikas desertas/užkandis. Jame nenaudoju rafinuoto cukraus, nes a) rafinuotą cukrų kepiniuose naudoju labai retai b) bananai ir ypatingai džiovintos datulės pačios savaime savyje turi daug fruktozės, vaisių cukraus. Bananų duonos pagrindą sudaro grikių ir kokoso miltai bei malti avižiniai dribsniai be glitimo. Galite naudoti ir paprastuosius avižinius dribsnius, tokiu atveju duona turės glitimo.

Taigi, bananų duonai reikės:

SAUSIEJI INGREDIENTAI

apie 300g labai prinokusių bananų (dažniausiai kepu šią duoną, kada namuose esantys nupirkti bananai jau pasiekia stiprią sunokimo fazę. Ok, ką čia slėpt, jie dažniausiai jau būna pasiekę stadiją "mes tuoj supūsim"). Kita vertus, būtent tokio sunokimo laipsnio bananai būna pasiekę patį savo saldumo piką. Ta fazė būna labai trumpa (nu žinot, nuo rudų dėmelių ant žievės atsiradimo iki blogesnės situacijos, priklausomai nuo kambario temperatūros, yra plona linija)

100g grikių miltų

30g kokosų miltų

70g maltų avižų dribsnių be glitimo (sumaldami avižas paverčiame jas miltais. Aš tam naudoju kavamalę)

Pastaba: miltus galite kaitalioti kokiomis norite proporcijomis. Galite naudoti vien tik grikių miltus, vien avižas. Nerekomenduočiau naudoti vien tik kokoso miltų, nes jie keis tešlos struktūrą, juos visgi reiktų derinti su arba grikiais arba avižom, nes tešla tiesiog susmegs (iš mano asmeninės patirties. Tačiau Jūs galbūt atrasite kažką naujo? Būtų įdomu sužinoti, jeigu taip.)

apie 50g sumaltų sėklelių, tai gali būti bet kas nuo moliūgo sėklų, saulėgrąžų sėklų iki maltų chia sėklų, linų sėmenų ir tt. Kodėl jas dedu? Todėl, kad šiuose sėklelėse yra absoliuti mums reikalingų vitaminų ir mineralų bomba (apie tai atskirai ateityje). Galite, jeigu norite šį žingsnį praleisti, tačiau mano recepto esmę būtent ir sudaro tai, kad iš šiaip jau reliatyviai nelabai sveiko deserto su konvenciniais baltais miltais mes naudojame daugybę pakaitinių produktų. Mūsų pakaitiniai produktai yra be glitimo, be jau minėto cukraus, yra be galo maistingi, sveiki, praturtinti vitaminais ir mineralais. Neįmanoma sugretinti šių produktų ir galutinio rezultato maistinės vertės. Šitie atradimai absoliučiai sukrėtė mano suvokimą apie apskritai maistą ir skirtingų ingredientų panaudojimą įvairiose situacijose kai tik pradėjau sveikai maitintis ir pamažu bridau iš mane ištisais metais kankinusio emocinio valgymo ir bulimijos pinklių.

žiupsnis jūros druskos (sea salt)

0,5 arbatinio šaukštelio kepimo miltelių arba kepimo sodos

džiovintų datulių - dėkite tiek, kiek norite ir turite, aš labai dažnai kepimui panaudoju įvairiausius likučius - kažką, kas kuris laikas užsistovėjo pradaryta pakuote šaldytuve ar spintelėj, ir panašiai. Aš sunaudojau apie pusę pradarytos pakuotės datulių (apie 100 g) Rekomenduočiau džiovintas datules prieš tai gerokai išmirkyti verdančiame vandenyje - jos ne tik suminkštėja, išleidžia labai puikų prieskonį, bet taip pat iš jų lengviau išimti kauliukus (jei jūsų turimos su kauliukais). Kitas dalykas, tas vanduo, kuris lieka po datulių - jo niekada neišpilu, o panaudoju jį vėliau tešlai.

INGREDIENTAI, KURIUOS VOS VOS PAKAITINU PUODE PRIEŠ SUMAIŠANT SU PAGRINDINIAIS INGREDIENTAIS (anglakalbiuose receptuose rašoma the wet ingredients, bet man kažkaip lietuviškai neskamba "šlapieji ingredientai")

1-2 valgomas šaukštas žemės riešutų sviesto be cukraus

1 valgomas šaukstas natūralaus medaus

2 valgomi šaukštai tahini (sezamų pastos, ganėtinai dažnai ją naudoju, paifluencinta gyvenimo etapo Turkijoje), tačiau galite naudoti ką tik norite - kokosų sviestą, dėti daugiau žemės riešutų sviesto ar dėti galbūt paprastą sviestą. Visa esme tame, kad tešlai reikalinga šiek tiek riebalo. Tačiau turėkite omenyje, kad dedant paprastą sviestą, duona tuomet turės savyje laktozės (galima būtų naudoti namuose pasigamintą ghee sviestą, kurį taip pat dažnai naudoju savo kepiniams. Pasidalinsiu receptu ateityje).

0,25 g šafrano. Pas mane jis užsilikęs nuo Kalėdų. Šafranas yra puikiai žinomas kaip natūralus antidepresantas ir nuotaikos elevatorius mat stimuliuoja mūsų smegenyse geros nuotaikos taškus. (Vaistinėse netgi galima įsigyti maisto papildo, kurio pagrindinė sudėtis yra šafranas) Bet nepadauginkite. Šafranas dideliais kiekiais yra nuodingas. Bent jau Švedijoje (kur gyvenu) šafraną pardavinėja over the counter, ty. net savitarnos prekybos centre šafrano galima gauti tik paprašius prie kasos jau atsiskaitinėjat už prekes. Manau, kad tokiu būdu minimaliai sumažinama perdozavimo galimybė. Bet kokiu atveju iki kokių 2 gramų šafrano nepadauginsite (Čia pamenu atvejį, kada prieš keletą metų dalyvavau tarptautinėj konferencijoj Vokietijoj ir susitikau savo klientus iš Irano. Jie man, kaip ir reikalauja iraniškos svetingumo tradicijos, įteikė dovaną - vietinio šafrano. ten buvo mažiausiai 20 gramų ir aš jį gal dar metus laikiau stalčiuj, kur jis skleidė beprotiškai skanų aromatą. Dabar sėdžiu ir galvoju - o tai jie ten norėjo mane užlenkt, or what? :) Aš tikriausiai smarkiai visa tai permąstau.) Įdomumo dėlei - prieš Kalėdas atsirandatys Švedijoje tradiciniai kalėdiniai kepiniai, tokie kaip Lussebulle savo sudėtyje turi šafrano. Manau, kad tai yra natūrali šiaurietiškos tautos prevencija prieš winter blues, kur dienos metu dažnai būna vos vos prašvitę ir beveik pusę metų tvyro tamsa ir šaltis.

Jei galvojate, kad šaukšto medaus visam bananų duonos tūriui Jums nepakaks, galite dėti Stevia saldiklio. Man asmeniškai tai priimtiniausia saldinimo opcija, nes Stevia yra natūralios kilmės saldiklis, kuris mūsų receptoriams suteikia beveik tą patį saldumo skonį kaip ir rafinuotas cukrus. Lygiai kaip ir cukrus, Stevia yra absorbuojama mūsų kraujo sistemos, tačiau skirtingai nuo cukraus, ji nėra skaidoma virškinimo trakte, ir iškart pradedama skaidyti kepenų. Mūsų kūnai neatpažįsta Stevia kaip cukraus, todėl mes tarsi apgaunam organizmą, vis dar gaudami visus benefitus dėl saldaus skonio, bet negaudami angliavandenių ir kalorijų. Amerikos FDA (Food and Drug Administration) pripažino Stevia kaip "generally recognized as safe - GRAS"). Stevia yra reliatyviai naujas saldiklis rinkoje ir konkuruoja su tokiais grandais kaip maltitolis, eritritolis etc. Beje, Japonai naudoja Stevia jau daugybę metų.

Sumaišau visus sausuosius ingredientus ir įpilu likusius ingredientus. Galite įpilti šiek tiek vandens nuo datulių arba Alpro riešutų pieno (man patinka migdolų be cukraus). Konsistencija neturi būti tokia skysta, kaip pvz blynų tešloje, tačiau neturi būti per kieta. Sakyčiau, kad tešla turėtų gana lėtokai nuslysti nuo šaukšto.

Poto aš pasiimu klasikinę duonos formą, į ją įtiesiu sviestinio kepimo popieriaus, įpilu tešlą ir pašaunu į įkaitintą orkaitę. Dėl temperatūros - ji turėtų būti 180 laipsnių karščio pagal Celsijų. Pas mane Stockholme namuose stovi senoviška dujų orkaitė, todėl laipsnių ten matuoti praktiškai neįmanoma. Bet jei pas jus namuose stovi panaši iškasena kaip pas mane (man švedai sakė, kad čia labai "vintage" ir labai "cool, bet per metus naudojimo ji man vis dar nėra nei cool, nei vintage), tai patarimas: nelabai seniai atradau, kad 4oji padala ant dujų uždegimo mygtuko turėtų atitikti 180 laipsnių pagal Celsijų.

Kadangi tešlos daug, mano duona kepa iki valandos, tačiau reikalinga tikrinti su dantų krapštuku, ar iškepė (tokiu atveju prie dantų krapštuko tešla neprilimpa).

Man asmeniškai ši bananų duona yra pakankamai saldi, tačiau galima būtų ant viršaus uždėti, pvz, ledų, jeigu Jūsų mitybos sistema tai leidžia.

Skanaus!

PS. Aš savo banana bread sudėjau į dovaninį maišelį, nes čia bus lauktuvės draugams (They be like - what, again?! ;) Ačiū už dėmesį.
71 views0 comments